X
تبلیغات
زولا

دانسته های یک پرستار و مشاوره ی پرستاری

مشاوره پرستاری (سوالات خود را در بخش نظرات درج نمائید)

شنبه 10 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 10:14 ب.ظ

مدیریت و درمان زخم بستر ((نکات پرستاری مفید))

 زخم فشاری به زخمی گفته می شود که به علت وارد آوردن فشاری بیش از فشار طبیعی مویرگها(32میلیمترجیوه) به مدت طولانی بر سطح پوست ایجاد می گردد که موجب نکروز ناکیه محدودی از بافتهای نرم می شود. " برونر- سودارث1998 

و هم چنین :  

از بین رفتن ساختمان آناتومیک و عملکرد نرمال پوست که در نتیجه فشار خارجی وارد بر برجستگی های استخوانی ایجاد می شود وطبق قاعده ای منظم و در یک زمان معین بهبود نمی یابد.(( پوتروپری))  

پاتو فیزیولوژی : 

فشار> کاهش یا قطع خونرسانی به پوست یا بافتهای زیرین > اختلال وضعیت متابولیسم بافت > آنوکسی و ایسکمی بافت > نکروز بافتی>خراشیدگی و زخم> تهاجم میکروارگانیسم ها>عفونت>درگیری بافتهای زیرین شامل فاسیا،ماهیچه و استخوان

پوزیشن های در معرض خطر

1-   وضعیت خوابیده به پشت (supin position)

استخوان پس سری(occipital bone) ،ستون مهره ها(vertebrae) ، آرنج (elbow) ،ساکروم، دنبالچه ،پاشنه پا

2-   وضعیت خوابیده به شکم (prone position)

استخوان پیشانی (frontal bone) ،استرنوم، زانو، برجستگی های لگن، انگشتان پا

3-   وضعیت خوابیده به پهلو (lateral position)

استخوان کتف ،ایلیاک کرست، برجستگی بزرگ استخوان ران ،قوزک های پا

4-   وضعیت نشسته (sitting position)

ساکروم و برجستگی های استخوان عانه 

- به طور کلی شایع ترین محل زخمهای فشاری ،استخوان ساکروم و دنبالچه می باشد. 

در یک بررسی مشخص شد که 96% این زخمها در زیر سطح ناف می باشند  

   ۶۷ درصد اطراف ناحیه لگن  و 29درصد در اندام تحتانی می باشد.  

تقسیم بندی زخم توسط  انجمن بین المللی مشاوره زخم های فشاری که بیشتر به خصوصیات زخم از نظر بالینی پرداخته است:

درجه یک

این مرحله با قرمزی پوست مشخص میشود. پوست سالم است و زخم سطحی است. در ابتدا زخم بستر مانند یک افتاب سوختگی خفیف یا سوختگی درجه یک است. وقتی فشار روی سطح مورد نظر کم میشود این نوع  زخم بستر به سرعت محو میشود. عوامل کلیدی که در زخم بستر درجه یک باید مورد توجه قرار گیرد علت زخم و چگونگی کاستن فشار از روی زخم است تا مانع از وخیم تر شدن زخم بستر شود. پیدایش مجدد زخم درجه یک یک هشدار زود هنگام است تا از یک مشکل جلوگیری کنیم و پیشگیری های لازم صورت گیرد.

درمان شامل تغییر وضعیت در بعضی حالات و یا اجتناب از عوامل اسیب زا شامل پوشاندن حفاظت و گذاشتن بالش است. پد های محافظ نرم و بالش اغلب برای این منظور استفاده میشود. افزایش مصرف ویتامین ث پروتئین و مایعات توصیه میشود. بهبود تغذیه جزئی از پیشگیری است.

درجه دو

مشخصه این مرحله تاول های سالم یا ترکیده  است. قسمتی از لایه های پوست صدمه دیده است و اسیب دیگر در سطح نیست. مراقبت در این مرحله شامل پوشاندن محافظت و تمیزی سطح است. پوششهائی برای عایق بندی زخم- جذب ترشحات و همچنین محافظت زخم طراحی شده اند . طیف وسیعی از این نوع پوشش ها برای این منظور در دسترس است. لوسیون های پوستی و نرم کننده ها جهت مرطوب کردن بافتهای اطراف زخم و جلوگیری از بدتر شدن ظاهر ان استفاده میشود. گذاشتن بالشتک های اضافی و چیز های نرم برای کاستن از فشار روی زخم مهم هستند. همچنین توجه ویژه به پیشگیری- محافظت- تغذیه و حفظ مایعات بدن مهم است. با توجهات به موقع زخم درجه دو میتواند بسیار سریع التیام یابد. ممکن است در ارزیابی های اولیه زخم به عنوان زخم درجه یک محسوب شود اما عملا در طی دوره درمان به زخم درجه دو تبدیل شود. توجه سریع به زخم درجه یک میتواند از تبدیل ان به زخم درجه سه جلوگیری کند. عموما هنگامی که زخم بستر درجه یک اولین علائم را بروز میدهد با نبود مداخله موثر میتواند به سرعت به مراحل بالاتر از دو تبدیل شود.

درجه سه

در این مرحله زخم تمام لایه های پوست را درگیر میکند. این نوع زخم محلی مناسب برای بوجود امدن عفونت است. در این نوع زخم برداشتن فشار از روی زخم و پوشاندن و حفاظت ان به اندازه بهبود تغذیه و هیدراتاسیون اهمیت دارد. مراقبتهای پزشکی برای کمک به التیام زخم و درمان و جلوگیری از عفونت ضروری است این نوع زخم اگر به حال خود رها شود بسیار سریع پیشرفت میکند. به هر صورت همیشه عفونت موجب نگرانی شدید است.

درجه چهار

زخم بستر درجه چهار از پوست تا عضلات زیرین- تاندونها و استخوان گسترده است. عمق زخم بیش از قطر ان اهمیت دارد. این نوع زخم بستر بسیار خطرناک است و میتواند یک عفونت تهدید کننده حیات بوجود اورد- بخصوص اگر به سرعت درمان نشود. همه اقدامات درمانی مانند حفاظت زخم- برداشتن فشار و تمیز بودن زخم در اینجا هم باید انجام شود. تغذیه مناسب و تغذیه و هیدراتاسیون مهم و حیاتی است و میتوان گفت که بدون تغذیه مناسب این نوع زخم بهبود نخواهد یافت.

هر بیماری با زخم بستر درجه چهار نیاز به مراقبتهای پزشکی توسط شخص ماهر در مراقبت از زخم دارد.  معمولا برای زخمهای بزرگ جراحی برای برداشتن بافتهای مرده و نکروزه انجام میشود. گرچه گاهی اوقات یک پزشک یا فیزیوتراپیست یا پرستار ماهر میتواند زخمهای کوچکتر را بدون نیاز به جراحی درمان کند اما جراحی یک الزام درمانی است در برخی شرایط لازم است قطع عضو صورت گیرد.

درمان زخم بستر 

.پیشگیری همواره بهتر از درمان است و در اینجا نیز توجه ویژه به بیماران بی حرکت و تغییر وضعیت بدنی و استفاده از تجهیزات کم کننده فشار،تشکهای مخصوص اهمیتی حیاتی دارد.

در درمان زخمها زمانی موفق هستیم که عامل ایجاد کننده را برطرف ساخته و همزمان به درمان به عوارض ایجاده شده بپردازیم.

در درمان مؤثر زخم، انتخاب پانسمان مناسب در کنار سایر درمانها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

پانسمان 

برخلاف عقیده رایج در خصوص خشک نگه داشتن زخم  التیام زخم ها در محیط مرطوب بسیار سریعتر از زمانی است که زخم در معرض هوا خشک شود.

مکانیسمهای زیادی در این میان دخیل هستند که ازآن جمله می توان به تسهیل مهاجرت سلولی،تحریک فیبروبلاستها برای ترشح کلاژن،تشکیل بستر مناسب برای انتقال آنزیمها و هورمونها مانند هورمون رشد، تحریک ماکروفاژها ، تسهیل دبریدمان اتولییتیک ، .... اشاره نمود.

 

ویژگی های یک پانسمان ایده آل :

- بهترین شرایط را برای التیام زخم فراهم سازد.

شرایط مناسب التیام زخم :  زخمی که در مجاورت هوا قرار میگیرد دهیدراته و خشک می گردد و برروی آن پوسته و دلمه تشکیل شده در نهایت بافت جوشگاه ایجاد میشود وجای زخم باقی می ماند و بهبود آن به تاخیر می افتد.

پوسته روی زخم علاوه بر اینکه یک سد مکانیکی در برابر مهاجرت سلولهای اپیتلیال بوده و آنها را به عمق زخم هدایت می کند،محل مناسبی برای رشد میکروارگانیسمها نیز می باشد.برداشتن بافتهای مرده و نکروتیک اولین قدم برای شروع التیام است.

- زیر پانسمان محیط مرطوب حفظ شود. 

محیط مرطوب بهترین محیط برای ترمیم زخم است. 

- اجازه تبادل گازهایی مانند اکسیژن،دی اکسید کربن و بخار آب را بدهد.

نقش اکسیژن در فرایند ترمیم زخم مورد بحث پژوهشگران است.سلولهای اپتلیال برای تقسیم و حرکت نیاز به اکسیژن دارند.

 اکسیژن به التیام زخم کمک می کند. 

 افزایش اکسیژن موضعی در ترمیم انواع زخمها تاثیر مثبت داشته و کاهش آن سبب تاخیر در روند التیام می گردد.

- حرارت مناسب را حفظ نماید.

پانسمانها با جلوگیری از تبخیر ترشحات،زخم را از سرد شدن محافظت می کنند  

درجه حرارت 37 درجه سانتی گراد بهترین حرارت برای تقسیم سلولی است  

 

- نسبت به میگروارگانیسم ها نفوذ ناپذیرباشد.

زخمهای که عفونت شدید دارند التیام نیافته و مرحله التهابی درآنها طولانی میشود. 

پانسمان باید هم از سمت بستر زخم و هم از خارج نسبت به میکرو ارگانیسم ها نفوذناپذیر باشد.

 

- در زخم ذرات ریز و باقیمانده به جای نگذارد. 

بعضی از پانسمانها مانند گاز و پنبه در زخم ذرات و الیاف ریزی به جای می گذارند که این ذرات بعنوان جسم خارجی محسوب شده و ممکن است باعث بروز عفونت و یا واکنش بافتی گردند. 

- به زخم نچسبند. 

پانسمانهایی که به زخم می چسبند اغلب در هنگان برداشتن درد زیادی ایجاد کرده و ممکن است قسمتی از بافت جدید را از زخم جدا کنند.

- ظرفیت جذب بالایی داشته باشد

پانسمان باید ترشحات اضافی و مضر،میگروارگنیسم ها و سلولهای مرده را بخوبی جذب نماید.در مراحل ابتدایی ترمیم زخم و درفاز التهابی ترشحات زخم زیاد است و پانسمان باید بدون نشت و اشباع سریع،ترشحات را کنترل کند.

- زخم را از آسیب مکانیکی محافظت کند.

یک پانسمان ایده آل باید زخم را از تروما، باکتری ،اشعه فوق بنفش و سایر عوامل آزارنده حفظ نماید.

- نیاز به تعویض مکرر نداشته باشد.

با تعویض کمتر امکان بروز عفونت ثانویه کمتر شده ، در زمان رفه جویی و تغییرات دمای زخم کمتر می شود. اگر چه مدت زمان باقی ماندن پانسمان بر روی زخم بستگی به میزان ترشحات دارد ولی اگر این زمان طولانی شود بعضی از پانسمان های نچسب هم ممکن است به زخم بچسبند. 

 

پانسمان های سنتی Traditional dressings

پانسمان های سنتی مانند گاز وپنبه که در کشور ما نیز خیلی رایجند  بسیاری از ویژگیهای یک پانسمان ایده آل را ندارند. آنها ذرات وباقیمانده فبر والیاف خود را در زخم به جای می گذارند. این پانسمان ها به بستر زخم چسبیده وآنرا خشک ودهیدراته می کنند و نیاز به تعویض مکرر ومراقبت پرستاری ماهرانه دارند. 

 این پانسمان ها نبایستی مستقیماروی سطح مرطوب زخم گذاشته شوند واستفاده از آنها محدود به شرایطی  است که زخم خشک وتمیز بوده ویا فقط بعنوان پانسمان  ثانویه استفاده شوند (برای جذب اگزودا ویا برای محافظت وجدا سازی زخم ).

گازوازلینه از یک لایه گاز آغشته به پارافین زرد یا سفید ساخته شده است. پارافین سطح زخم را پوشانده وبه سختی از روی زخم پاک می شود این پانسمان ها قدرت جذب ترشحات را نداشته ونسبت به گازها نفوذ پذیری کمی دارند ارزان هستند وفقط برای زخم هاوسوختگی های سطحی کاربرد داشته ونیاز به یک پانسمان ثانویه دارند. 

گازهای پانسمان ممکن است بصورت آغشته به دارو مثلا یک پماد آنتی بیوتیک عرضه شوند. جذب آنتی بیوتیک دراین حالت کنترل نشده است ومی تواند مسمومیت دارویی ایجاد کند. بطورکلی آنتی بیوتیک های موضعی برای درمان عفونت زخم توصیه نمی شوند  . 

از مواد آنتی باکتریال می توان کرم سیلورسولفادیازین را مثال زد که به همراه یک پانسمان جاذب استفاده می شود وبرروی سودومونا بسیار موثر است. 

دربین متخصصین درمان زخم عقیده ای رایج است که می گوید: (( آنچه را در چشم خود نمی ریزید بر روی زخم نیز نریزید)).

مواد مختلفی برای تمیزکردن بافت نکروز و بافتهای فیبرینی وزرد رنگ  وجود دارد موادی همچون پراکسید هیدروژن10درصد پماد های حاوی استرپتو کیناز مانند فبیرینولزین(الایز)وخمیرهای هیدروکلوئید.

اگردبریدمان جراحی مقدور نباشد بهترین انتخاب می تواند استفاده از هیدروژل ها مانند ژل کامفیل باشد که علاوه بر فراهم آوردن محیط مرطوب دبریدمان اتولیتیک رانیز تسهیل می کند.

مواد وترکیبات دیگری نیزبرای درمان زخم استفاده شده اند که بعضی نسبتا موثر وبعضی غیر موثر وحتی گاهی مضر می باشند. موادی مانند محلول پرمنگنات،  عسل- ترکیبات حاوی فنی توئین و حتی شربت آلومینوم و...

اگر چه آلومینوم درالتیام زخم تاثیر مثبت دارد ودرپانسمهایی نیز استفاده شده است اما استفاده از آن با فرم سوسپانسیون آلومینیوم ام جی جای تعجب دارد. 

بعضی ازاین فرآورده ها فقط در مراحل خاصی از التیام زخم ممکن است موثر باشند اما بطور کلی درخصوص اثر آنها اغلب اغراق شده وپایه واساس علمی ندارند.

فنی توئین از ترکیباتی است که بطور سیستمیک در بیماران مبتلا به عوارض سیستم عصبی مرکزی استفاده می شود ویکی ازعوارض آن ایجاد هیپرپلازی خصوصا درلثه این بیماران است.

تجویز موضعی آن درد وسوزش ایجاد می کند.  طبیعی است که این فرآورده محیط مرطوب برای التیام زخم ایجادنکرده وتشکیل بافت کلوئید واسکار هیپرتروفیک دربیمارانی که با این محصول مداوا شده اند گرازش شده است.

 

پانسمان های مدرن   Modern dressings

 

فیلم یا پانسمان های شفاف   Films or Transparent Dressings

 

پانسمان های شفاف بصورت ورقه ای شکل وقابل انعطاف بوده ومعمولا در یک طرف چسبدار هستند.

لایه پلی اورتان ماده ای با حساسیت زایی بسیار کم است. این پانسمان ها بخار و گازها را عبور می دهند و نسبت به مایعات نفوذ ناپذیرند.

پانسمان های شفاف بعضی از ویژگیهای یک پانسمان ایده آل را دارند. ترشحات زخم درزیر پانسمان جمع شده ومحیط مرطوب ایجاد می کند.  

پانسمان های شفاف برای زخم های نسبتا کم عمق مانند محل اهدای پوست زخم های جراحی ویا بعنوان پانسمان ثانویه بر روی سایر پانسمان ها استفاده می شوند. 

 ازاین پانسمان ها می توان برای پیشگری از ایجاد وپیشرفت زخم بستر در مناطقی از پوست که در معرض فشار وسایش قرار دارند استفاده نمود.

عواملی مانند میزان نفوذپذیری به بخار- ضخامت- راحتی- قابلیت ارتجاعی وسهولت مصرف وقیمت در انتخاب نوع فرآورده دخیل هستند. 

هیدروژل ها    Hydrogels

 

هیدروژل ها به دو شکل صفحه ای وژل بدون شکل موجود هستند. این پانسمان ها درخود مقدار زیادی آب دارند که به همراه شبکه پلیمری تشکیل ژل می دهند. مثلا ژل کامفیل درخود90درصد آب دارد.

این پانسمان ها می توانند به زخم رطوبت داده ودرصورت زیاد بودن ترشحات زخم حتی رطوبت گیری کنند. معمولا در لمس خنک هستند ومیتوانند درد بیمار را کاهش دهند. این پانسمان ها چون سطح زخم را خنک می کنند ایزولاسیون حرارتی را انجام نمی دهند.  

هیدروژل ها نیاز به پانسمان ثانویه مانند یک پانسمان شفاف یا گاز دارند.

 

فوم ها     Foams

 

پانسمان هایی صفحه ای شکل با ضخامت های مختلف بوده وممکن است در یک سمت با یک لایه فیلم شفاف چسبدار پوشانده شده باشند.  

 از جمله آنها می توان به پانسمان بیاتین کامفیل اشاره نمود.

فوم ها را با توجه به قدرت جذب بالا دراغلب زخم های پر ترشح به ویژه در مرحله گرانولا سیون می توان استفاده نمود.

 

هیدروکلوییدها      Hydocolloids

 

این پانسمان ها نیاز به پانسمان ثانویه ندارند.

ترکیبات مختلف ومتفاوتی برای ساخت آنها استفاده می شود.

ترکیباتی مانند: کربوکسی متیل سلولز- پکتین وژلاتین- آلژینات سدیم وکلسیم و ...

انواع ورقه ای آنها مانند پانسمان های شفاف نسبت به آب میکروارگانیسم ها نفوذ ناپذیرند اما گازها وبخار آب راازخود عبورمی دهند. درتماس با ترشحات زخم درزیر پانسمان ژلی تشکیل می شود که شیری رنگ بوده ظاهری شبیه چرک با بویی قوی دارد. پرستار وبیمار باید ازاین مسئله آگاه باشند چرا که ممکن است آنرا با عفونت اشتباه بگیرند. 

این ژل با ایجاد محیط مرطوب و پیشگیری از خشک شدن زخم و همچنین حمایت از رشته های آزاد اعصاب درد را نیز تسکین می دهد و بعلاوه از چسبیدن پانسمان به زخم جلوگیری می کند.تا زمانیکه این ژل پانسمان را اشباع ننموده نیاز به تعویض پانسمان نیست که این زمان می تواند از سه تا هفت روز ادامه یابد.

بهتر است این پانسمان ها را در زخمهایی که ترشح متوسط تا کم دارند استفاده نمود.از نوع خمیری پانسمان ها مانند خمیر کامفیل در زخمهای حفره ای علی الخصوص اگر به شکل سینوسی بوده و خطر افتادن لبه ها به داخل زخم وجود داشته باشد می توان بهره برد. به همراه پانسمان های هیدروکلوئید و در زخمهایی که ترشح بیشتری دارند می توان از پودر برای افزایش ظرفیت جذب و به تعویق انداختن زمان اشباع استفاده نمود.

علیرغم ویژگیهای مثبت فراوان پانسمان های هیدروکلویید، متاسفانه مصرف آنها بویژه در کشورهای جهان سوم فراگیر نشده ، علت آن شاید ترس از عفونت و یا قیمت بالاتر آنها نسبت به پانسمان های سنتی باشد. در خصوص این موارد پژوهشهای زیادی صورت گرفته است.

 مزایای ذیل برای پانسمانهای هیدروکلویید ذکر شده :

  • امکان استحمام بیمار بدون نیاز به تعویض پانسمان
  • سهولت پاک کردن پانسمان از آلودگی
  • کم هزینه تر بودن نسبی این روش پانسمان با توجه به تعداد تعویض کمتر و سرعت التیام بیشتر
  • بدون درد بودن تعویض پانسمان 
نظرات (27)
+ علیپور
باسلام ،ممنون ازمطلب کاملتون،موفق باشید
سه‌شنبه 5 شهریور‌ماه سال 1392 ساعت 09:11 ب.ظ
امتیاز: 13 8
+ حمیدرضا
باسلام ،بهترین ژانسمان برای زخمهای درجه۳ چه ژانسمانی است؟ممنون میشم اگه جوابو به ایمیلم بفرستید
شنبه 13 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 12:29 ق.ظ
امتیاز: 24 25
با سلام برای درمان شدیدترین زخم بستر باید چه کاری انجام دهیم لطفا ما را راهنمایی کنید
دوشنبه 4 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 04:17 ب.ظ
امتیاز: 36 29
+ روح اله
باتشکر لطفا به طور شفاف توضیح دهید که ازدارو خانه چه چیزهایی باید تهیه کرد
یکشنبه 17 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 11:28 ب.ظ
امتیاز: 23 21
+ سعیده
با سلام برای زخم سوختگی درجه سه که عفونت کرده و الان مثل زخم بستر تا عمق 3cmدبرید (تخلیه)شده چه طور میشه سرعت زخم را در ناحیه باتکس افزایش داد لطفا راهنماییم کنید به ایمیلم
یکشنبه 1 دی‌ماه سال 1392 ساعت 10:16 ق.ظ
امتیاز: 10 6
پاسخ:
پیشنهاد می شه از پانسمان های مرطوب همراه با آنتی بیوتیک و کورتون استفاده کنید مثل پانسمان کامفیلد نقره و ...

اما اگه به آنها دسترسی ندارید پیشنهاد میدم با یک پرستار مشورت کنید
اگه من قرار باشه این پانسمان رو با شرایطی که شما از زخم توضیح دادید انجام بدم :
به صورت استریل از پماد های هیدروکورتیزون ، تتراسایکلین و سیلور جهت تهیه گاز چرب استفاده کرده پس از اطمینان از دبریدمان خوب و کامل این گاز های چرب رو با بتادین آغشته کرده و پس از شستشوی محل با سرم رینگر داخل زخم را با این گاز ها پر کرده و پانسمان روزی دو بار با این دستور انجام میشه
توصیه میشه همزمان با این پانسمان یمار داروی انتی بیوتیک وسیع الطیفی مثل سیپروفلوکساسین همچنین یفکسیم و مترونیدازول هم دریافت کنه
حتی به صورت تزریقی هم باشه بهتره
به امید بهروزی
+ ابراهیم
سلام خسته نباشی محل تهیه پانسمانها وداروهاراذکرنمایید
یکشنبه 29 دی‌ماه سال 1392 ساعت 04:02 ب.ظ
امتیاز: 4 3
پاسخ:
سلام
در تمامی فروشگاههای کالای طبی موجود هستند
+ ابراهیم
سلام من ضایعه نخاعی هستم که ازدوطرف زخم بستردارم یکی پوستش ترمیم نمیشه ودیگری دوسانتیمترگودشده چکارکنم باتشکر
یکشنبه 29 دی‌ماه سال 1392 ساعت 04:54 ب.ظ
امتیاز: 3 0
پاسخ:
سلام
من پرستار هستم
ابتدا باید بدونم وضعیت زخم از نظر عفونی چطوره
یعنی آیا ترشح داره ؟ چرکیه ؟
محل زخم سفید رنگه با لکه های سیاه و بد بو ؟
و یا قرمز رنگ و دونه دونه ؟
اگر زخم ها ترشح نداشته باشه در مورد قسمتی که پوست کم داره باید پانسمان
مرطوب بشه و به متخصص جراحی مراجعه کنی
و در مورد زخمی که گود شده باید با فنی توئین و یا پانسمان های آماده
(کامفیل) پر و روزانه تعویض بشه
می تونی به این ایمیل برام عکس زخمتوبفرستی
و اینکه کجا زندگی می کنی
+ سهیلا
سلام من می خوام بدونم برای زخم بستر نوع 4 باید به چه پزشکی مراجعه کنیم خواهش می کنم برام ایمیل کنید
فوری هست ممنونم
یکشنبه 13 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 12:40 ق.ظ
امتیاز: 4 4
پاسخ:
سلام
به متخصص جراحی مراجعه کنید
احتمالا نیاز به برداشتن بافت های مرده ؛ آنتی بیوتیک درمانی و پیوند پوست داشته باشه
+ s.b
سلام من زخم کار هستم وبا محصولات هارتمن کار میکنم مطالب شما رو خوندم به نظرم کامل بود ولی در مورد سوختگی من سیلور رو با نیتروفورازن ونقره ترجیح میدم البته در مراحل اول هیدروکل بهتره تا اسکار تشکیل نشه.
سه‌شنبه 15 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 11:45 ب.ظ
امتیاز: 3 2
پاسخ:
سلام
ممنون
+ ابراهیم
سلام زخم من ترشح داره مثل آب روشن بوی هم نداره رنگ زخم قرمزلکه لکه است عکساشوفرستادم اگه به دستتون رسیده باشه آدرس یادم رفته بوداستان کردستان شهرستان دهگلان
پنج‌شنبه 17 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 12:57 ب.ظ
امتیاز: 3 1
پاسخ:
سلام عکس ها رو به این ایمیل بفرست
mosafer.nisty@gmail.com
با این توصیف از زخم فعلا باید از پانسمان مرطوب انتی بیوتیک دار استفاده کنی
پانسمان های آماده مثل کامفیل رو توصیه می کنم
خودت هم می تونی باهاش کار کنی
فقط ماساژ و گرم کردن اطراف زخم یادت نره
+ عدنان
سلام خسته نباشی ممنون ازمطالبتون
چهارشنبه 23 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 09:45 ب.ظ
امتیاز: 3 1
پاسخ:
+ مجید
سلام
مرسی از مطالب خوبتان
مادر بزرگی دارم که حدودا 90 سالشون هست ایشان به علت نابینایی و آلزایمری که دارند روی جا افتاده اند . متاسفانه چند سال پیش زخم بستر گرفته بودند ولی با استفاده از ژلهای موجود در بازار ایشان خوب شدند . ولی در حدود 3 ماهی است که متاسفانه با وجود استفاده از تشک مواج دوباره گرفتار این بیماری شده اند . زخم ایشان در ابتدا عمقی بود ولی با استفاده از ژل ها خوب شد ولی سطح رویین زخم با توجه پانسمان هایی که به موقع عوض می شوند خوب نمی شود . البته این را هم بگویم دور تا دور زخم ایشان سیاه کرده است . به نظر شما باید چه کار کنیم ؟(در ضمن ایشان تغذیه خوبی دارند )
جمعه 9 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 05:53 ب.ظ
امتیاز: 6 3
پاسخ:
سلام
در صورتی که زخم بستر دیگه عمق نداره و فقط روی زخم باقی مونده یعنی در حد نیم سانتی متر ؛ پانسمان ها روز در میان و فقط با سرم نرمال سالین انجام شه
داروهای آنتی بیوتیکی هم همچنان مصرف بشه
در مورد سیاهی دور زخم ؛ هیچ اشکالی نداره
اون سیاهی معمولا در اثر استفاده از داروها و پماد های آنتی بیوتیکی و نقره دار ایجاد میشه که جای هیچ نگرانی نیست
+ f.r
سلام مادر بزرگ من در ناحیه ی دنبالچه دچار زخم های قرمز و خشک شده.فک میکنم سطحی باشه.لطفا برای بهبودش منو راهنمایی کنید.اگه امکان داره برام میل کنید
آدرسم :dr.fateme.rezvani@gmail.com
شنبه 30 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 02:36 ب.ظ
امتیاز: 3 4
پاسخ:
سلام
در صورتی که فقط قرمزی وجود داره نیازی به پانسمان نیست
فقط تغییز وضعیت هر دو ساعت و ماساژ اطزاف محل قرمزی و ماساژ اندام ها
در صورتی که زخم وجود داره باید دید در چه حدی هست آیا ترشح داره -- سطحیه یا عمق داره و ...
+ عباس سلطانی
سلام پدر من تقریبا 90 سال سن دارد و حدود 10 سال است که سکته مغزی کرده الان حدود یک ماه است که کنار لگن سمت راست او قرمز شده و حالا تقریبا مثل نوع سوم زخم بستر شده لطفا راهنماییم کنید که از چه پانسمانی استفاده کنم و ایا نیاز هست به دکتر رفت یا خیر.
با تشکر.
چهارشنبه 3 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 08:44 ق.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
سلام
اگر فقط قرمز شده می تونین با تغییر وضعیت از بدتر شدن جلوگیری کنین
می تونین اطراف محل رو به آرامی ماساژ بدین
نیاز به پانسمان نیست
+ حمید
باسلام وخسته نباشید من مادر م دچار زخم بستر در قسمت دمبالیچه شده ودر حال حاظر روزی دو بار پانسمان میکنم با پمادسیلور وخیلی هم بد بو شده وامروز قسمت بافت مرده که خودش قهوه ای ودورش سفید شده بود کنارش شکاف پیدا کرده بود که من با تیغ جراحی کم کم برش داشتم وزیرش هنوز سفیده وکناره های زخم هم قرمزه وفشارکه میدم در زمهنی که با سرم شستشو می دم آب چرک از زیرش میزنه بیرون آنتی بیوتیکم سفکسیم ۴۰۰ در ۲۴ساعت یک بار میدم ضمنا مادرم ۸۴ سالشه ودارای آلزایمر مرحله سه هم هست ودارو های اون را هم مصرف می کنه لطفا راهنمایی کنید چون به پزشک بردنش به خاطر شکستگی لکن بسیار کار مشکلیه ممنون از همه عزیزان پزشک وپرستاران زحمتکش
سه‌شنبه 9 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 10:29 ق.ظ
امتیاز: 4 4
پاسخ:
سلام
این زخم نیاز به دبرید (( برداشتن بافت مرده )) داره
اگه ازنظر ریالی مشکل ندارین می تونین از پانسمان کامفیل استفاده کنین
وگرنه اولا باید حداقل 3 بار پانسمان تعویض بشه
بعد از برداشتن بافت مرده باید با مقدار زیاد سرم شستشو ، شستشو داده بشه
می تونین از اسید سیتریک رقیق شده و یا آب اکسیژنه برای شسیتشو استفاده کنین
از سیلور استفاده نکن
از پماد فنی توئین استفاده کنی بهتره (( بعد از شستشو زخم رو با پماد فنی توئین پر کنید و پانسمان کنید ))
پماد فنی توئین با درصد های مختلف وجود داره که درصد های بالاتر از7 درصد برای این زخم مناسب بنظر میاد
+ قرائیان
با سلام مادرم 68 ساله هستند و دیابت نوع 2 و چند سال است بیماری آلزایمر دارند. بیش از یک سال و نیم است که در قسمت دمبالچه جایگاه زخم بستر دارند (که ما کشف کرده ایم رابطه مستقیم با تعداد پمپرز استفاده شده در شبانه روز دارد) که هربار عود کرده با مراقبت و کمکهای دارویی (موضعی) بهبود یافته. الآن حدود 1 ماه است که به دلیل پگ گذاری خیلی کمتر راه میروند اکثر روز برایشان پمپرز استفاده میکنیم. و لذا تبدیل به زخم بستر درجه 2 شده است ظاهرا ترشح ندارد چون پمپرزشان و گاز استریلی که رویش میگذاشتیم لکه دار نمیشوند. و وقتی با گاز استریل و سرم شستشویش میدهیم چیزی به گاز نمی چسبد. 4 روز است که پانسمان کلوئید برایشان میگذاریم ولی بهبودی حاصل نشده و کمی هم بر وسعت سطحی اش افزوده شده است. بویی که در وبلاگتان گفته بودید را هم گرفته است – بوی تعفن شدید- . ایرادی که مشهود است اینست که اولا بهبودی حاصل نشده و ثانیا به جای اینکه پانسمان هد 3 تا 7 روز یکبار جمع و چروکیده شود هر روز این اتفاق می افتد و ما باید روزانه تعویضش کنیم. لطفا بفرمایید آیا کلوئید را ادامه بدهیم؟ آیا اینهایی که گفتم طبیعی است؟
با تشکر
چهارشنبه 14 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 11:48 ب.ظ
امتیاز: 1 3
پاسخ:
سلام جواب به ایمیل ارسال شد
+ مریم سعادتی
سلام مرسی از مطالب خوبتون پدرم الان بیشتر از 1 ماه زخم بستر از نوع 2 داشت الان داره تبدیل به درجه 3 میشه از همه نوع دارو هم استفاده کردیم ولی متاسفانه نتیجه نگرفتیم میتونم خواهش کنم کمکمون کنید
جمعه 23 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 08:28 ب.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
سلام
برای درمان زخم بستر زمان زیادی نیازه
پانسمان مرطوب روزانه+ دبرید (برداشتن بافت مرده ) + پماد فنی توئین با درصد بالا مثلا 10 درصد+ ماساژ اطراف زخم + حرکت وماساز اندام ها
+ khidn
سلام به دنبال تاریخچه معیارهای درجه بندی زخم هستم .با تشکر
پنج‌شنبه 29 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 06:38 ب.ظ
امتیاز: 0 1
+ محمد
سلام میخاستم در زمینه کار زخم فعالیت کنم لطفا راهنماییم کنید
پنج‌شنبه 12 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 01:23 ق.ظ
امتیاز: 2 2
+ محمد
سلام من علاقمندبه فعالیت درزمینه زخم بستر هستم لطفا راهنماییم کنید
یکشنبه 15 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 08:59 ق.ظ
امتیاز: 0 0
+ بهمن
باسلام وسپاس.لطفانام یک پمادکه دراکثرداروخانه هاموجودهست برای ترمیم زخم بسترنو1و3که به راحتی قابل دسترسی واستفاده کردن باشه معرفی کنید.ممنون میشم
شنبه 11 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 04:00 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
از‏ ‏این‏ ‏دو‏ ‏تا‏ ‏استفاده‏ ‏کن
پماد‏ ‏فنی‏ ‏توئین
پماد‏ ‏آلفا
+ ahmad
با سلام
پدر بزرگ رنده 85 سالش هست و دچار زخم بستر شده . به پزشک مراجعه کردیم و پماد فنی توئین تجویز کردن . زخم درجه 2 هست و ترشحات خون مانند هم داره اما عفونت نکردم . بنده پانسمان کامفیل هم تهیه کردم . اولویت استفاده کدوم هست ؟ چون دکتر فقط پماد رو دادن . زخم رو هم با صابون بچه شستشو میدم و به گاز خشک میکنم و بعد با سرم شستشو مجددا شستشو میدم و بعد پانسمان .
میخواستم بپرسم که اولویت استفاده از کدوم هست و چند بار در روز ؟
با سپاس
یکشنبه 2 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 08:07 ق.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام
عکس بفرست تا بهتر راهنماییت کنم

mosafer.nisty@gmail.com
+ روح اله
با سلام پدر من 95 سالشه و الان یک ساله که به علت سکته مغزی کاملا افتاده و دایم زخم بستر داره یک روز در میان با سرم شستشو داده میشه و با ژل کامفیل و گاز استریل پانسمان میکنیم الان یک ماهه که کمرش به اندازه قطر یک لیوان کاملا قسمتی از زخمش سیاه شده لطفا راهنمایی کنید ممنون
دوشنبه 3 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 10:47 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام‏ ‏یک‏ ‏عکس‏ ‏از‏ ‏زخم‏ ‏برام‏ ‏ایمیل‏ ‏کن‏ ‏تا‏ ‏راهنماییت‏ ‏کنم
در‏ ‏ضمن‏ ‏بگو‏ ‏از‏ ‏کدام‏ ‏نوع‏ ‏پانسمان‏ ‏کامفیل‏ ‏استفاده‏ ‏میکنی
+ محمد (آرمان) ملکان
درود خدمت دوستان و همکاران گرامی
خدمت دوستانی که می خواستند در کلاسهای مربوط به درمان زخم شرکت کنند می توانند اسم و مشخصات خودشون رو برای من بفرستند. ضمنا امروزه کمپانیهایی نظیر هارتمن از آلمان نیز در ایران نمایندگی دارند محصولات منحصر به فردی را جهت درمان زخم به درمانگران زخم معرفی کرده اند.
سه‌شنبه 11 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 02:27 ب.ظ
امتیاز: 4 3
+ ولی
پنج‌شنبه 13 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 01:39 ب.ظ
امتیاز: 2 4
+ مینا
سلام میخاستم بدونم در زخم بستر به ترتیب درجه دو و سه از چه پماد واز چه نوع پانسمان کامفیلی باید استفاده کرد؟ بدون ترشح باشه.فنی تویین یا آلفا یا فیبرونولوژن؟ کدومش. یا از هر کدومش فرقی نخاهد داشت کدوم بهتره؟ در زخم گود کامفیل میشه استفاده کرد؟ تشکر به ایمیلم جواب بدید
دوشنبه 31 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 02:01 ب.ظ
امتیاز: 4 2
+ ایرج امین
خواستار راهنمایی در مورد زخم بستر هستم
ممنونم
پنج‌شنبه 24 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 09:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
با‏ ‏ارسال‏ ‏عکس‏ ‏ها‏ ‏به‏ ‏ایمیل‏ ‏می‏ ‏تونم‏ ‏بیشتر‏ ‏راهنمایی‏ ‏تون‏ ‏کنم‏ ‏
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :