دانسته های یک پرستار و مشاوره ی پرستاری

مشاوره پرستاری (سوالات خود را در بخش نظرات درج نمائید)

چهارشنبه 22 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 09:00 ق.ظ

نکته

در حالت طبیعی در حین دم فشار خون سیستولیک mmhg ۱۰ کاهش میابد،کاهش بیشتر از مقدار(بیشتر از ۱۰mmhg ) را پالس پارادوکس می گویند که در تامپوناد و بیماریهای انسدادی ریه مثل آسم و COPD به میزان کمتر در constrictive pricarditis ,بارداری دیده می شود(علتش هم فشار منفی زیاد در ریه است) 

در عمل اگر فاصله بین صدای اول و دوم کوروتکوف بیش از 10 میلیمتر جیوه باشه به وجود نبض پارادوکس پی میبریم. 

 

پنوموتوراکس خودبخود در نتیجۀ اختلالات درونی ریه ایجاد می شود و شایعترین علت آن پارگی Bleb ساب پلورال آپیکال است. علت ایجاد Blebها نامشخص است، اما در افراد سیگاری و در مردان جوان لاغر و بلند قد شیوع بیشتری دارند.
درمان با نصب Chest Tube انجام می گیرد. اگر نشت وجود داشته باشد و برای بیش از 3 روز باقی بماند، باید درمان به کمک توراکوسکوپی (برداشتن Bleb به همراه پلورودز) صورت گیرد. در صورت عود درگیری یا کلاپس کامل ریه در اولین اپی زود باید مداخله با توراکوسکوپی صورت گیرد. 

 

پوست :
نشانه هوچینسون HUTCHINSON SIGN : وزیکول در نوک بینی +کراتیت همان سمت در درگیری شاخه عصب افتالمیک در زوستر(توی عفونی گفته نازوسیلیاری )
دندانهای هوچینسون : در سیفلیس مادر زادی ؛ دندانهای کوچوک با فاصله و دارای فرورفتگی مرکزی
تریاد هوچینسون : دندان هوچینسون - کری - کراتیت بینابینی .
 

تفاوت های بیماران مبتلا به امفیزم و برونشیت مزمن:
در امفیزم مغز بیماران حتی نسبت به Pco2 نرمال حساسه بنابراین هیپرونتیلاسیون دارند در نتیجه pO2نرمال و pco2 هم نرمال یا کاهش یافته بنابراین ph نرمال یا الکالوز تنفسی/ به دلیل هیپرونتیلاسیون و افزایش تلاش تنفسی لاغرند/ چون هیپوکسی ندارند رنگ پوستشان صورتی است pink pufferهستند/در سمع ریه صدای غیرطبیعی سمع نمیشودsilent lung / در CXRپر هوایی- کاهش مارکرهای عروقی- دیافراگم flat-قلب قطره ای/ بهترین راه تشخیص CT
 در برونشیت مزمن مغز به CO2 بالا عادت کرده بنابراین هایپرکاپنی وهیپوکسی دارند اسیدوز تنفسی دارند به دنبال هیپوکسی افزایش فشارخون شریان پولمونری ونارسایی بطن راست و در نتیجه کورپولمونل دارند در نتیجه ی نارسایی بطن راست صورت پف الود/ JVP برجسته/ ادم و اسیت دارند/به دلیل هیپوکسی سیانوتیک هستند BLUE BLOATER/ در معاینه fine crackle (dirtylung در CXRنمای برونکوواسکولر به دلیل افزای ضخامت الوئول ها/ DLco نرمال ولی در امفیزم کاهش یافته
 خانمهای باردار ممکنه آلکالوز تنفسی داشته باشند و pco2 ی بین 28-30 دارند.

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :